Лепшых медыкаў адзначылі ў парламенце

Перад пачаткам заключнага пасяджэння другой сесіі Савета Рэспублікі спікер верхняй палаты Наталля Качанава ўручыла 35 медработнікам Ганаровыя граматы Нацыянальнага сходу Беларусі — за вялікі ўклад у рэалізацыю сацыяльнай палітыкі, шматгадовую добрасумленную працу ў галіне аховы здароўя.

Гэты год выдаўся асаблівым. Тая бяда, якая прыйшла практычна ва ўсе краіны свету і ў тым ліку Беларусь, па-новаму прымусіла нас паглядзець на працу людзей у белых халатах, — сказала Наталля Качанава.

Старшыня Савета Рэспублікі адзначыла, што праца медыкаў вельмі цяжкая і адказная. І сёння, па яе словах, Прэзідэнтам робіцца ўсё магчымае для таго, каб стварыць годныя ўмовы для іх.

Будуюцца і рэканструююцца бальніцы, закупляецца новае сучаснае абсталяванне. Але няма нічога важней таленавітых рук, розуму тых людзей, якія суткамі стаяць каля ложка хворага, даюць нам надзею на жыццё. Таму нізкі вам паклон, словы ўдзячнасці і падзякі, — дадала Наталля Качанава.

У спісе ўзнагароджаных 35 прадстаўнікоў сістэмы аховы здароўя з усіх абласцей і Мінску:

  • урач-інфекцыяніст інфекцыйнага баксіраванага аддзялення для дарослых Баранавіцкай ГБ Жанна Кіслая;
  • загадчыца пульманалагічнага аддзялення Брэсцкай ЦГБ Ірына Мартынюк;
  • загадчыца кардыялагічнага аддзялення стацыянара Кобрынскай ЦРБ Вольга Радоўская;
  • загадчык інфекцыйнага аддзялення Іванаўскай ЦРБ Іван Шчыгло;
  • загадчык терапеўтычнага аддзялення Столінскай ЦРБ Іван Ярмоліч;
  • медсястра-анестэзіст аддзялення анестэзіялогіі і рэанімацыі Сенненскай ЦРБ Ірына Буйдо;
  • загадчыца тэрапеўтычнага аддзялення Глыбоцкай ЦРБ Наталля Кабуш;
  • галоўны ўрач Віцебскай абласной клінічнай інфекцыйнай бальніцы Таццяна Кавалёва;
  • старшая медсястра паліклінікі Пастаўскай ЦРБ Яніна Кіёнак;
  • загадчыца тэрапеўтычнага аддзялення Віцебскай гарадской клінічнай бальніцы хуткай медыцынскай дапамогі Вольга Сезянеўская;
  • галоўны ўрач Гомельскай абласной інфекцыйнай клінічнай бальніцы Сяргей Бірыч;
  • урач-рэабілітолаг аддзялення медыцынскай рэабілітацыі пацыентаў неўралагічнага профілю Гомельскага абласнога клінічнага шпіталю інвалідаў Айчыннай вайны Таццяна Дробава;
  • загадчык хірургічнага аддзялення № 3 Гомельскай гарадской клінічнай бальніцы № 3 Аляксандр Маканiн;
  • урач-анестэзіёлаг-рэаніматолаг аддзялення анестэзіялогіі і рэанімацыі (з палатай інтэнсіўнай тэрапіі) Гомельскай абласной туберкулёзнай клінічнай бальніцы Віктар Мельнікаў;
  • старшая медсястра прыёмнага аддзялення Гомельскай абласной клінічнай бальніцы Святлана Эстрына;
  • старшая медсястра прыёмнага аддзялення Гродзенскай абласной інфекцыйнай клінічнай бальніцы Галіна Абухоўская;
  • медсястра-анестэзіст Гродзенскай абласной клінічнай бальніцы медыцынскай рэабілітацыі Вольга Леваневіч;
  • загадчыца інфекцыйнага аддзялення Смаргонскай ЦРБ Валянціна Сапач;
  • загадчык аддзялення анестэзіялогіі і рэанімацыі Слонімскай ЦРБ Андрэй Сініца;
  • загадчыца лабараторыі вірусалагічных даследаванняў і дыягностыкі ВІЧ/СНІД Гродзенскага абласнога ЦГЭіГЗ Ганна Стасюкевіч;
  • старшая медсястра-анестэзіст аддзялення анестэзіялогii i рэанімацыi 4-й ГКБ імя М. Я. Саўчанкі Мінску Анжэла Андрэева;
  • урач-анестэзіёлаг-рэаніматолаг аддзялення анестэзіялогii i рэанімацыi № 1 10-й ГКБ Мінску Ігар Гапеенка;
  • памочнік ўрача па амбулаторна-паліклінічнай дапамозе кабінета агульнай практыкі 21-й ЦРП Заводскага раёна Мiнску Наталля Муская;
  • санітарка палатная аддзялення анестэзіялогіі і рэанімацыі 3-й ГКБ імя Я. У. Клумава Мінску Святлана Пічкоўская;
  • загадчыца цэнтралізаванай бактэрыялагічнай лабараторыі Гарадскога клінічнага скурна-венералагічнага дыспансеру Мінску Наталля Сухабокава;
  • загадчык аддзялення анестэзіялогіі і рэанімацыі Стаўбцоўскай ЦРБ Юрый Астахновіч;
  • загадчык раённай паліклінікі Валожынскай ЦРБ Аляксандр Бурак;
  • галоўная медсястра бальніцы № 1 Маладзечанскай ЦРБ Наталля Івашкевіч;
  • медсястра 1-га сухотнага (лёгачнага) аддзялення для дарослых Мінскага абласнога супрацьтуберкулёзнага дыспансеру Людміла Кавалёва;
  • медсястра хірургічнага аддзялення Салігорскай ЦРБ Ларыса Прыгодская;
  • урач-отарыналарынголаг Горацкай ЦРБ Наталля Кавалёва;
  • старшая медсястра працэдурнага кабінета Бабруйскай ГП № 1 Алена Капылова;
  • урач агульнай практыкі аддзялення агульнай практыкі № 2 Магілёўскай паліклінікі № 5 Таццяна Каржова;
  • урач-тэрапеўт тэрапеўтычнага аддзялення стацыянара Асіповіцкай ЦРБ Людміла Колікава;
  • урач-тэрапеўт прыёмнага аддзялення Бабруйскай ЦБ Людміла Крычко.

«МВ»

Автор: Ирина Янушкевич

Pomogut Профессорский консультативный центр Фармация Гродно Здоровые люди Сайт для подростков Молодежь ГродненщиныМедицинский вестникГродненская правдаГродзенскі Зялёны парталГорода беларуси, дружественные детям